Ubiór przedszkolaka ― swoboda i funkcjonalność

ubrania przedszkolaka

Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają przejawiać coraz większą chęć wyrażania siebie, emancypacji i często chcą zamanifestować swoją samodzielność. Dodatkowo wśród rówieśników stają się prawdziwymi wulkanami energii, a przedszkolne zajęcia obfitują w szereg angażujących zabaw. Warto zatem zastanowić się jak odpowiednio ubrać przedszkolaka.

Metoda na cebulkę ― nie tylko nadopiekuńczość, ale i praktyczność

Komponując ubiór dla przedszkolaka niezależnie od pory roku warto jest uwzględnić wiele czynników, które mogą wpływać na funkcjonalność ubioru i samopoczucie dziecka. Stawiając na ubiór warstwowy zyskujemy pewność, że dziecko z pewnością uniknie przemarznięcia i przegrzania. W końcu warstwy ubioru można w dowolnym momencie zwiększać i redukować. Ciepłe miesiące nie kojarzą się z ubiorem warstwowym, ale doskonale w tej materii sprawdzi się zwyczajna cienka bluza. Warto, by dziecko miało ją przy sobie na wypadek najbardziej prozaicznych zdarzeń takich jak pobrudzenie się, czy nagła zmiana pogody.

Trzeba postawić na wygodę

Mały człowiek wśród rówieśników, z którymi spędza dzień na rozmaitych zabawach i grach ruchowych musi mieć swobodę poruszania się. Ubiór nie powinien sprawiać dziecku dyskomfortu, który będzie wynikał choćby ze skrępowania ruchów. Wygodne i luźne ciuchy umożliwią dziecku cieszenie się z zabawy z rówieśnikami i nie będą krępowały go przed dołączeniem do wspólnych gier i atrakcji. Trzeba mieć też na uwadze, że ubrania mogą być narażone na szereg zniszczeń. Poprzez nieuważne użytkowanie mogą powstawać plamy, przetarcia i dziury. W tym wypadku warto postawić na ubrania, które charakteryzują się odpornością materiału lub takie, których zniszczenie nie przyniesie szkody.

Pozwolenie na poczucie samodzielności

Na etapie przedszkolnym wielokrotnie można zaobserwować dysproporcję w przystosowaniu dzieci do bycia samodzielnymi. Warto wziąć to pod uwagę dobierając strój dla dziecka. Jeżeli przedszkolak nie poznał jeszcze tajemnej sztuki wiązania butów, to warto pomyśleć o butach na rzepy. Są one wygodne i proste w obsłudze, dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko nie będzie uzależnione od opiekunki i będzie mogło poczuć się bardziej samodzielne w zajmowaniu się samym sobą. Takie rozwiązania można stosować również do innych części garderoby. Z wielu względów guziki mogą okazać się problematyczne, a więc warto, choćby w przypadku spodni, sprawić maluchowi takie, które nie będą posiadały guzików, ani też nie będą wymagały użycia paska.

Komponując zestaw ubrań dla dziecka, które chodzi do przedszkola warto mieć na uwadze jego samopoczucie i wygodę. Należy też liczyć się z jego zdaniem, co do chęci zakładania niektórych rzeczy. W końcu taki mały człowiek też już posiada zmysł estetyczny i ma swój gust.

Dodaj komentarz