Jak przetrwać ten trudny dla rodziców i ich malucha okres? Jakie są najskuteczniejsze sposoby na radzenie sobie z bólem towarzyszącym wyżynaniu się pierwszych ząbków? Mamy odpowiedź – dowiedz się więcej!
Początek ząbkowania. Czym się objawia?
Według statystyk pierwszy ząb pojawia się u dziecka około 4 miesiąca życia. Objawem ząbkowania jest przede wszystkim obfite ślinienie, nierzadko gorączka, obniżony apetyt, marudzenie. Bardzo często dziecko będzie przejawiało także tendencję do gryzienia twardych przedmiotów i pocierania policzków. Często widoczny będzie także wyraźny obrzęk dziąseł. Ogólne rozdrażnienie przekłada się zaś na bezsenność naszego maluszka, co najczęściej daje się we znaki młodym rodzicom.
Jak poradzić sobie z ząbkowaniem?
W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się u farmaceuty w specjalne żele łagodzące ból. Należy jednak pamiętać, by używać ich z umiarem. W aptekach dostępne są także czopki przeciwbólowe dedykowane właśnie takiej problematyce i o odpowiedniej dla dziecka dawce. Coraz częściej jednak rodzice skłaniają się ku bardziej tradycyjnym metodom zapobiegania bólom towarzyszącym ząbkowaniu.
Jednym z nich jest dawanie dziecku schłodzonego przedmiotu takiego jak np. gryzak lub nasączona rumiankiem ściereczka tetrowa wsadzona na kilka minut do zamrażalki. Mniejsza temperatura zniweluje opuchliznę i przyniesie dziecku ulgę.
Polecane jest także delikatne uciskanie obrzękniętego dziąsła za pomocą specjalnych akcesoriów takich jak szczoteczki silikonowe dedykowane ząbkującym dzieciom oraz naparstników z wypustkami. Masaż można wykonać także samą dłonią.
Domowe sposoby na bolączki malucha
Patentem zapożyczonym z wiedzy naszych babć jest także danie dziecku skórki od chleba. Należy jednak pamiętać, by nie zostawiać w takim wypadku dziecka samego, ponieważ może się zakrztusić. Ze sfery spożywczej możemy dać dziecku także schłodzoną marchewkę, warto jednak odczekać chwilę po wyjęciu jej z lodówki. Ukojenie przyniesie także schłodzony mus owocowy.
Ulgę w bólu oprócz chłodu może dać także ciepło. Zalecane są ciepłe kąpiele, które pomogą nam uśpić zmęczonego maluszka.
Warto pamiętać także o prawidłowej higienie pierwszych mleczaków naszego dziecka oraz jamy ustnej jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Przydatna w tej kwestii okazać się może nawet zwykła czysta szmatka oraz specjalne szczoteczki dla niemowląt.
Powyższe rady okraszone pokładami cierpliwości pozwolą przyczynić się do szybszego i mniej uciążliwego przejścia przez ten niezwykle trudny, zarówno dla dziecka, jak i rodziców, okres.