Implant antykoncepcyjny. Co to takiego jest?

Implant antykoncepcyjny cena

Antykoncepcja spełnia obecnie niezwykle ważną rolę w życiu wielu kobiet, dając im niemal pełną kontrolę nad swoją płodnością oraz możliwość planowania rodziny. W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele różnorodnych metod antykoncepcji, takich jak na przykład:

  • tabletki,
  • plastry,
  • wkładki domaciczne,

oraz wiele innych.

Warto jednak mieć na uwadze, że jednym z wygodnych rozwiązań jest implant antykoncepcyjny. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu sposobowi na zapobieganie ciąży. Opiszemy Ci jego działanie oraz potencjalne korzyści.

Co to jest implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny, zwany czasem także „Implantem podskórnym” lub „Implantem hormonalnym”, to mały elastyczny pręt mający około 4 cm długości, który umieszcza się pod skórą (na ramieniu). Tego rodzaju urządzenie uwalnia stałe dawki progestagennych hormonów, które uniemożliwiają owulację, czyli wydostawanie się jajeczka z jajników.

Jak działa implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny oferuje ochronę przed niechcianą ciążą na różnych poziomach, gwarantując skuteczność:

  • zapobiega owulacji. Dzięki obecności progestagenu w implantach zatrzymuje się uwalnianie jajeczka, uniemożliwiając zapłodnienie,
  • wpływ na śluz szyjkowy. Hormony mają również wpływ na gęstość śluzu szyjkowego, utrudniając plemnikom dostęp do macicy
  • wpływ na błonę śluzową macicy. Implant antykoncepcyjny wpływa na błonę śluzową macicy, czyniąc ją nieprzyjazną dla zapłodnionego jaja.

Dzięki wyżej wymienionym właściwościom implant antykoncepcyjny zapewnia najwyższy poziom skuteczności antykoncepcyjnej. Jednakże, trzeba mieć na uwadze, że jego stosowanie wymaga wizyty u lekarza w celu założenia i usunięcia implantu (zajmuje się tym np. ginekolog prywatnie Wrocław), co może wywoływać pewne niepokoje.

Ginekolog prywatnie Wrocław. Zalety implantu antykoncepcyjnego

Implant antykoncepcyjny oferuje kobietom wiele korzyści, które przyciągają coraz więcej kobiet. Zazwyczaj zwraca się uwagę na takie zalety jak m.in.:

  • skuteczność. Stosowanie implantów to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji dostępnych na rynku, osiągając niemal 100% skuteczności, o ile jest prawidłowo umieszczony;
  • długi okres działania. W zależności od rodzaju implantu, może on działać nawet od 3 do nawet 5 lat, co pozwala uniknąć codziennego stosowania tabletek antykoncepcyjnych;
  • brak wpływu na seksualność. Implant antykoncepcyjny nie ma właściwie żadnego wpływu na pożądanie seksualne ani na możliwość zajścia w ciążę po jego usunięciu.

Jeśli zastanawiasz się nad kwestią „implant antykoncepcyjny cena„, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 1000-1500 zł. Wydaje się to wiele… z drugiej jednak strony zalety takiego rozwiązania są naprawdę liczne.

Dodaj komentarz