Pierwsze zwierzę w życiu dziecka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

pierwsze zwierze dziecka

Zwierzęta budzą fascynację dzieci. Często są przez nie postrzegane jako żywe maskotki. Trzeba liczyć się z tym, że kiedyś nadejdzie moment, kiedy dziecko oznajmi nam, że chciałoby mieć zwierzątko. Na co zwrócić uwagę decydując się na posiadanie pupila?

Trzeba liczyć się z tym, że to prezent głównie dla rodziców

Najczęściej pożądane zwierzęta, to te, które nadają się do głaskania, są miłe w dotyku i nadają się do wspólnej zabawy. Dlatego właśnie wybór najczęściej pada na psy, koty lub króliki. Nie można odbierać dziecku tego, że faktycznie pokocha to zwierzę i początkowo będzie angażować się w opiekę nad nim. Jednak jest wiele czynności, których dziecko nie wykona lub szybko porzuci chęć zajmowania się swoim pupilem. Tutaj pojawia się kluczowa kwestia, czyli to rodzice zostaną głównymi opiekunami zwierzęcia. Posiadanie kota lub królika ograniczy się do sprzątania kuwety lub klatki. Posiadanie psa wymagać będzie wyprowadzania go na spacery, co czyni go wyborem, który niesie za sobą najwięcej obowiązków, ponieważ pies wymaga nieco więcej uwagi niż choćby kot, który jest istotą bardziej wyalienowaną i samodzielną.

Małe zwierzęta ― milutkie i mniej wymagające

Kiedy już podejmiemy decyzję o tym, że warto sprawić maluchowi zwierzę, a nie mamy odpowiednich warunków, by móc trzymać psa lub królika, to warto pomyśleć o mniejszych pupilach. Idealnym rozwiązaniem są małe gryzonie. Wśród nich najpopularniejsze wciąż pozostają chomiki i świnki morskie. W przypadku chomika warto wiedzieć, że jest aktywny głównie w nocy. Dziecko posiadające chomika może nauczyć się delikatności w obchodzeniu się ze zwierzętami, ponieważ są to gryzonie wyjątkowo wrażliwe na ściskanie i są bardzo delikatne. Kiedy zdecydujemy się na świnkę morską, to musimy mieć na uwadze, że ich waga może dojść do 1 kilograma. Są zwierzętami stadnymi i nie powinny być w klatce same.

Kiedy dziecko nie powinno mieć zwierzęcia?

Każdy stara się zawsze kierować dobrem dziecka. Jednak posiadanie żywej istoty w postaci zwierzęcia nie może być impulsem powstałym w wyniku fanaberii. Jeżeli rodzice nie mają warunków do tego, by pozwolić sobie na większe zwierzę, to należy znaleźć substytut lub wyperswadować maluchowi, że obecnie posiadanie zwierzęcia jest niemożliwe. Kolejnym powodem może być silna alergia u dziecka lub innego z domowników, można wtedy rozważać zakup zwierzęcia, które nie uczula. Jeżeli jednak nie znajdziemy żadnej alternatywy, to z pomocą mogą przyjść realistycznie odwzorowane i dobrze wykonane pluszaki.

Dodaj komentarz