Higiena jamy ustnej u dzieci

szczoteczka do zebow dzieci

Dziecko, u którego pojawiają się pierwsze zęby wymaga większej troski o stan higieny jamy ustnej. O ile u większego dziecka jest to prostsze, ponieważ samo chwyci za szczoteczkę, tak z niemowlakiem sprawa się komplikuje. Małe, delikatne zęby i niewielka buzia wymagają specjalnych rozwiązań i dużej dawki ostrożności. Oto kilka akcesoriów, dzięki którym umycie zębów małego dziecka stanie się prostsze.

Proste rozwiązania są najlepsze

Dbanie o higienę jamy ustnej dziecka jest bardzo ważne, a bywa tak, że rzeczy dedykowane dla dzieci są drogie. Jeżeli więc chcemy podejść do sprawy oszczędnie, to wystarczy nam mniej niż może się wydawać. Najtańszym i skutecznym rozwiązaniem jest zwykła jałowa gaza i przegotowana woda. Aby dodać więcej walorów higienicznych zamiast wody można wykorzystać zaparzony rumianek, który ma właściwości przeciwzapalne. Wykonanie tego zabiegu jest bardzo proste. Namoczony gazik wystarczy odcisnąć, owinąć wokół palca i przejechać nim dziąsła oraz język dziecka. Należy to robić po każdym posiłku. Zużytą gazę wyrzucamy i do kolejnego czyszczenia używamy świeżej.

Chusteczki do czyszczenia jamy ustnej

Chusteczki do czyszczenia ― dental wipes, to rozwiązanie idealne do wykorzystania w domu, a także w czasie podróży lub wyjazdów. Ich zastosowanie jest bardzo podobne do tego, jak używamy gazy. Są to chusteczki nasączone odpowiednim środkiem higienicznym ze specjalną kieszonką, w którą wkładamy palec. Podobnie jak w przypadku gazy ich zastosowanie jest jednorazowe. Ich zasadniczą wadą jest cena, ponieważ zazwyczaj są stosunkowo drogie.

Silikonowa nakładka-szczoteczka na palec

Ten gadżet to nic innego jak wykonana z silikonu, nakładana na palec imitacja szczoteczki do zębów. Zaleca się, aby używać jej nie wcześniej niż po 6 miesiącu życia dziecka. Ten rodzaj szczoteczki ma do zaoferowania więcej niż tylko walory higieniczne. Odpowiednio wykorzystana szczoteczka może posłużyć również jako masażer do dziąseł, z których nieśmiało wyrzynają się pierwsze zęby malucha. Jest to produkt wielorazowego użytku. Po każdym zastosowaniu należy go dokładnie umyć. Wymiana powinna nastąpić w momencie, w którym zauważymy pierwsze oznaki zużycia szczoteczki.

Gryzak

Wykorzystanie tego typu produktu ma zastosowanie nie tylko higieniczne. Owszem, posłużyć może do oczyszczenia zębów dziecka, ale nie zapewni takiej jakości czystości, jak choćby gaza. Gryzak może posłużyć dziecku jako substytut smoczka, który dodatkowo rozmasuje i oczyści dziąsła. Producenci rekomendują używanie gryzaka u dzieci, które są starsze niż 10 miesięcy. Oczywiście gryzak nie zastąpi szczoteczki, dlatego warto łączyć jego używanie z innymi metodami dbania o higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz