O pierwszej pracy nastolatka słów kilka

praca nastolatka

Prędzej czy później z ust nastolatka można usłyszeć deklarację podjęcia pracy. Wielu rodziców taka postawa napawa dumą, a innych martwi i budzi masę obaw o bezpieczeństwo dziecka. Czy warto pozwolić nastolatkowi na podjęcie pracy?

„Czy czegoś ci brakuje?” ― chęć podjęcia pracy to nie zawsze manifestacja niskiego kieszonkowego

Jeżeli nastolatek zadeklaruje chęć podjęcia pracy, w rodzicu może zrodzić się odczucie, że nie daje dziecku wystarczająco dużo, by spełnić jego minimalne potrzeby. Często jest to też potęgowanie uczuciem troski o dziecko i tym, że jeszcze się w życiu napracuje. Warto pamiętać, że samodzielne zarabianie pieniędzy może być wywołane inspiracją ze strony rówieśników, chęcią poczucia samodzielności, odciążenia rodzinnego budżetu i zademonstrowania swojej samoświadomości. Często też dodatkowy zarobek pozwala systematycznie odkładać na jakiś cel, przy czym nie cierpi kieszonkowe. Dodatkowo wśród rodziców może pojawić się strach przed oceną znajomych, że skoro dziecko podejmuje pracę, to nie wiedzie im się zbyt dobrze i dziecko samo musi na siebie zapracować.

Nauka przedsiębiorczości

Jak wiadomo dużo łatwiej przychodzi wydawanie nie swoich pieniędzy. Wielu nastolatków korzystając z hojności rodziców nie docenia wartości pieniądza i traci wszelkie poczucie umiaru w chęci posiadania. Podjęcie pracy może nauczyć nastolatka szacunku do zarobionych pieniędzy i bardziej świadomego podchodzenia do realizacji swoich zachcianek. Dzięki temu uświadomi sobie, że pieniądze są owocem pracy, a na świecie nie ma nic za darmo. Ponadto możliwość zarabiania pierwszych pieniędzy może być świetną lekcją przygotowującą na spotkanie z rzeczywistością czekającą w dorosłości.

Jaką pracę powinien podjąć nastolatek?

Praca podejmowana w młodym wieku i mająca charakter dorywczy powinna być tą z gatunku lekkich. Bardzo dużą popularnością cieszy się branża gastronomiczna. Stanowisko kelnera lub dostawcy jedzenia jest dobrym wyborem dla nastolatka wkraczającego w świat pracy. Dodatkowo, wiele firm oferuje zatrudnienie w charakterze hostess, roznosicieli ulotek, pakowaczy na magazynie, a nawet zdarzają się oferty pracy biurowej, które polegają na prostych czynnościach takich jak kserowanie i segregowanie dokumentów.

Chęć podjęcia pracy przez nastolatka, to nie powód do zmartwień i obwiniania się o zaniedbywanie potrzeb dziecka. Jest to przejaw świadomości i chęci zademonstrowania swojej samodzielności. W dodatku podjęcie mało wymagającej pracy może być świetną lekcją, która przyda się w przyszłości. Zatem warto wesprzeć młodego człowieka, który deklaruje chęć podjęcia pracy.

Dodaj komentarz