W obecnych czasach wiele dzieci pod naporem rodziców uczęszcza na wiele zajęć pozaszkolnych. Jest to wyczerpujące dla wielu z nich, ponieważ nie dość, że mają wiele zajęć związanych ze szkołą, to dochodzą do tego zajęcia pozalekcyjne. Jaki wpływ może mieć zbytnie przeciążanie dziecka?
Ważna rola zabawy
Dzieci uczęszczające do szkoły są obarczone wieloma zobowiązaniami i często muszą poświęcać szkole wiele czasu nawet w domu. Dziecko stłamszone nadmiarem zajęć będzie mniej efektywnie wykonywać zadania, a także wolniej przyjdzie mu przyswajanie wiedzy. Młody człowiek też potrzebuje chwili dla siebie, odrobiny rozrywki. Chociaż rodzice mogą myśleć, że ich dziecko jest wulkanem energii i nie będzie zmęczone tak jak oni po całym dniu obowiązków, to rola odpoczynku i zabawy w życiu dziecka jest bardzo ważna.
Niespełnione ambicje rodziców
Wielu rodziców dbając o rozwój dziecka ma dobre intencje zapisując je na szereg dodatkowych zajęć. Jednak w znacznej liczbie przypadków jest to chęć zrobienia z dziecka najlepszego za wszelką cenę w każdej możliwej dziedzinie i potrzeba realizacji swoich ambicji, których nie udało im się osiągnąć. Jest to wykorzystywanie dziecka jako swoistej rekompensaty czasu, którego oni nie mieli. Wywieranie takiej presji na dziecku generuje w nim poczucie nieustającego stresu i może zaważyć na późniejszej samoocenie i pewności siebie.
Dobierając zajęcia dodatkowe postaw nie na ilość, a na jakość i zainteresowania dziecka
Największą zmorą zajęć dodatkowych jest fakt, że większość z nich zupełnie nie interesuje dzieci. Są na nie zapisane wbrew swojej woli lub nie są jeszcze świadome, czego chcą i czy jakkolwiek rozwój danej dziedziny może być im przydatny. Jeżeli rodzic decyduje się zapisać dziecko na jakieś zajęcia dodatkowe, które nie są potrzebnymi korepetycjami, to nie powinien robić tego wbrew woli i zainteresowaniom dziecka. W końcu dodatkowe zajęcia, jak sama nazwa wskazuje są dodatkiem, a więc powinny pozwolić dziecku czerpać z nich radość i pozwalać dążyć do samorealizacji.
Należy pamiętać, że dziecko powinno mieć dzieciństwo. Zbytnie przeciążanie go obowiązkami, które mają na celu jego rozwój może osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Dzieciństwo to zabawa, a bez zabawy i zdrowej interakcji z rówieśnikami ciężko mówić o prawidłowym rozwoju dziecka.