Konto dla dziecka – na co się zdecydować?

konto dziecka

Konta bankowe dla dzieci cieszą się niegasnącą popularnością – coraz więcej rodziców zastanawia się nad takim rozwiązaniem już w chwili, kiedy ich pociecha przychodzi na świat. Wybór wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych, ponieważ oferty banków skierowane do najmłodszych wciąż się poszerzają, tak by zaproponować różnorodne warianty. Jedną z podstawowych kwestii jest zdecydowanie, w jakim wieku nasze dziecko najlepiej skorzysta z konta, co z kolei warunkuje podział na trzy usługi bankowe.

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Bardzo popularny produkt, który możemy znaleźć w ofercie każdego banku. Zasada działania takiego rachunku jest niezwykle prosta – jest to po prostu miejsce, na które regularnie możemy wpłacać pieniądze w dowolnej kwocie. Rodzice od samego początku w pełni zarządzają tym kontem, mogąc z niego wypłacić daną sumę (z pewnymi ograniczeniami), jednak zazwyczaj dziecko otrzymuje pełen dostęp do konta w określonym wieku, zazwyczaj po ukończeniu 18 lat.

Powszechność kont oszczędnościowych dla dzieci bierze się głównie z tego, że są bardzo proste w obsłudze, a przy tym skuteczne, o ile oczywiście wyrobimy w sobie nawyk regularnego oszczędzania. Będzie to natomiast dobre rozwiązanie, kiedy chcemy, by nasza pociecha miała łatwiejszy start w dorosłość. Zgromadzone na takim rachunku pieniądze mogą pomóc mu w osiągnięciu samodzielności i np. posłużyć do opłacenia studiów na prywatnej uczelni.

Konto dla dziecka poniżej 13. roku życia

W ofercie niektórych banków możemy znaleźć możliwość założenia konta dziecku, które nie ma jeszcze 13 lat. Takim rachunkiem w dużej mierze zarządzają rodzice, pociecha ma dość ograniczony dostęp, w związku z czym opiekunowie sprawują pełną pieczę nad finansami i mogą decydować o transakcjach.

Alternatywą jest tzw. karta przedpłacona, do której nie jest wymagane założenie konta w banku. Wówczas rodzice mogą przelewać na nią określoną kwotę, którą ich syn lub córka będą mieli do swojej dyspozycji. Może się to okazać przydatne na wyjazdach czy po prostu wtedy, gdy dziecko będzie chciało kupić sobie coś do jedzenia w przerwie między lekcjami lub też opłacić inne drobne wydatki.

Konto dla dziecka powyżej 13. roku życia

Tutaj są poniekąd dwie opcje. Można założyć rachunek podobny jak w przypadku młodszych dzieci, w związku z czym nasza pociecha będzie miała jedynie ograniczony dostęp do znajdujących się na koncie pieniędzy. Jeśli zatem chcemy bardziej na bieżąco kontrolować finanse dziecka i mieć pewność, że odpowiednio zarządza swoim budżetem, takie rozwiązanie może się całkiem nieźle sprawdzić.

Warto jednak dodać, że istnieje inna możliwość. Osoby między 13. a 17. rokiem życia mają już możliwość samodzielnego założenia konta osobistego w wybranych bankach. Wymagana jest wówczas zgoda rodzica lub opiekuna, niemniej to właściciel konta zarządza jego zawartością. Oczywiście nie oznacza to, że nie mamy żadnego wglądu w transakcje, ponieważ wciąż możemy zerkać na ewentualne płatności.

Co wybrać? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań, niemniej zdecydowanie dobrze jest rozważyć założenie konta dla dziecka. Więcej można poczytać tutaj: https://forsik.pl/konta-bankowe-dla-dzieci-rodzicu-sprawa-warta-przemyslenia/.

Dodaj komentarz