Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

konto oszczędnościowe

Z całą pewnością można stwierdzić, że priorytetem każdego rodzica jest zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku – w tym także tego finansowego. Dlatego też warto z odpowiednim wyprzedzeniem zastanowić się nad oszczędzaniem na poczet naszej pociechy, tak by zyskać absolutną pewność, że w przyszłości będzie mogło prowadzić godne życie. Nie da się ukryć, że równie istotna jest edukacja finansowa. W obu tych przypadkach pomóc może konto bankowe dla dziecka. O czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy je założyć?

Kiedy założyć konto dla dziecka?

Konto bankowe dla dziecka można tak naprawdę założyć tuż po jego narodzinach, co jest zresztą dość częstą praktyką. Tym samym już od pierwszych lat życia na rachunku lądują określone sumy, do których w przyszłości nasza pociecha ma zyskać dostęp. Czy jest to jednak konieczne? Niezupełnie. Możemy gromadzić pieniądze z myślą o dziecku również na własnym koncie oszczędnościowym, by w odpowiednim czasie przelać je na rachunek osobisty, który faktycznie będzie już założony na dane naszego syna lub córki.

Niewiele banków na polskim rynku oferuje możliwość założenia konta dla dziecka. Choć popularne są oferty dla młodych, czyli te skierowane do osób 18+, to jednak poniżej tego pułapu jest dostępnych znacznie mniej propozycji. Ma to swoje zalety, ponieważ dzięki temu szybciej przejrzymy poszczególne warianty i zdecydujemy się na ten właściwy.

Wśród kont przeznaczonych dla dzieci wyróżnia się ich dwa rodzaje: te, które są zakładane dla maluchów poniżej 13. roku życia, oraz te kierowane do osób w przedziale wiekowym 13-17 lat. Różnią się one przede wszystkim uprawnieniami. W przypadku tego pierwszego to rodzice mają największą kontrolę nad finansami w ramach danego rachunku, z kolei druga opcja pozwala nastolatkowi na nieco większą swobodę. Co więcej, konto powyżej 13. roku życia może nawet czasem założyć samo dziecko, o ile posiada pisemną zgodę rodzica lub opiekuna.

Co jest istotne przy zakładaniu konta dla dziecka?

Podobnie jak w sytuacji, kiedy sami zakładamy konto, tak i wówczas, gdy zależy nam na rachunku przeznaczonym dla naszej pociechy, musimy dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty. Oprócz naszego dowodu tożsamości konieczny będzie dowód dziecka, legitymacja szkolna lub, w niektórych przypadkach, akt urodzenia wraz z numerem PESEL. Wypełnienie stosownego wniosku oraz przekazanie wspomnianych dokumentów może zostać załatwione przez internet, choć wiele osób wciąż wybiera tradycyjny sposób, jakim jest po prostu osobista wizyta w oddziale banku.

Niestety niemal zawsze chęć założenia dziecku konta wymaga tego, byśmy sami również posiadali rachunek w tym samym banku. Może się zatem okazać, że najlepszą ofertę znajdziemy w innej placówce niż w tej, z której usług korzystamy na co dzień. Warto zastanowić się nad ewentualną zmianą. Założenie nastolatkowi czy nawet nieco młodszemu dziecku konta zaowocuje z pewnością w przyszłości, ponieważ nasza pociecha będzie się uczyła tego, jak zarządzać własnym budżetem. O tym, co wiąże się z kontem bankowym dla dziecka, można więcej przeczytać tutaj: loando.pl/wpis/konto-dla-dziecka.

Dodaj komentarz