Jak rodzic może nauczyć dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa?

nauka dziecka

Kiedy dziecko staje się bardziej samodzielne i na przykład samo wraca z przedszkola lub wychodzi bawić się z rówieśnikami warto zatroszczyć się o to, by znało podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dzięki temu rodzice będą mogli obdarzyć swoje dziecko większą dozą zaufania, a z pewnością przekazanie podstawowych informacji przyda mu się w przyszłości. Czego i w jaki sposób należy nauczyć dziecko?

Zachowanie w obrębie drogi

Znajomość podstawowych zasad ruchu drogowego i tego, jak zachowywać się na przejściu dla pieszych mogą uchronić dziecko przed wieloma zagrożeniami. Świetnym sposobem na wytłumaczenie zachowań w obrębie infrastruktury drogowej jest zabawa. Wykorzystanie zabawy do nauki pozwoli dziecku poznać niejako w praktyce wszystkie podstawowe zasady ruchu. Można do tego wykorzystać proste zabawki, klocki LEGO, a nawet kawałek kartki. Wykorzystując taśmę malarską i kawałek kartonu można zasymulować przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Pozwoli to zaangażować malucha w praktyczną naukę połączoną z zabawą.

Nauka pierwszej pomocy z dzieckiem

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważnym elementem edukacji nie tylko u dziecka. Jednak odpowiednio wcześnie przedstawiona może oswoić malucha z tym, że niebezpieczne sytuacje mogą się przytrafić każdemu i jak należy się wtedy zachować. Świetnym pomocnikiem może okazać się większa maskotka, którą dziecko posiada. Na przykładzie pluszaka można nauczyć dziecko podstawowych technik zakładania opatrunku, a także nauczyć w jaki sposób należy ułożyć osobę poszkodowaną. Używając do tego ulubionego pluszaka można sprawić, że dziecko poczuje, że uratowało swojego przyjaciela i skuteczniej zapamięta poszczególne etapy udzielania pomocy.

Naucz dziecko podstawowych informacji i danych kontaktowych

W rozwijającym się świecie wiek posiadaczy telefonów komórkowych drastycznie maleje i coraz młodsze osoby wchodzą w posiadanie smartfona. Warto nauczyć dziecko obsługi podstawowych urządzeń komunikacyjnych i numerów telefonów, także tych alarmowych, by w razie zagrożenia szybko mogło zareagować. Należy dopilnować, aby dziecko pamiętało swój adres zamieszkania i potrafiło się dokładnie przedstawić. Wypada rozmawiać z dzieckiem i ustalić listę osób, którym ufa i u których ewentualnie może czuć się bezpiecznie. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wpojenie dziecku zasady, która dotyczy kontaktu z obcymi. Trzeba uświadomić malucha, żeby nie ufał nieznajomym i pod żadnym pozorem nie otwierał drzwi obcym, kiedy zostanie sam w domu.

Nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa nie zajmuje wiele czasu, a odpowiednio przedstawiona może sprawić frajdę dziecku i rodzicom. Bezpieczne dziecko, to spokojni rodzice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *