Zdecydowana większość nastolatków, zwłaszcza chłopców, z niecierpliwością wyczekuje dnia, w którym będzie mogła zasiąść za kierownicą samochodu rodziców. Jednak nasze prawo reguluje wiek, który upoważnia do prowadzenia auta, a nastolatek często może nie chcieć czekać by poruszać się własnym pojazdem. Oto kilka rozwiązań dla niecierpliwych.
Uprawnienia dla 16 latka
Zniecierpliwieni fani pojazdów mechanicznych wcale nie muszą czekać do osiągnięcia pełnoletności, aby móc legalnie poruszać się własnym pojazdem. Istnieje możliwość zdobycia prawa jazdy dla nieco młodszych zainteresowanych. Oczywiście nie chodzi tutaj o prawo jazdy kategorii B, ale można zdobyć uprawnienia do poruszania się lżejszymi pojazdami. Wymagana jest do tego zgoda rodziców, a rozpoczęcie kursu może zacząć się nie wcześniej niż na 3 miesiące przed 16 urodzinami.
Kategorie, które może posiadać nastolatek i czym może się poruszać
- Pierwszym uprawnieniem, które może zdobyć nastolatek jest karta motorowerowa (kat. AM), jest ona niezbędna do poruszania się jednośladowymi pojazdami mechanicznymi do pojemności 50cm3, przed osiągnięciem pełnoletności. Warto wiedzieć, że tego typu uprawnienia można uzyskać już w wieku 14 lat. Kolejną kategorią jest kategoria A1.
- Kategoria A1 pozwala na poruszanie się motocyklami, których pojemność nie przekracza 125 cm3, a także pojazdami trójkołowymi, których moc nie przekracza 15 koni mechanicznych. Upoważnia ona również do poruszania się pojazdami z kategorii AM. Prawo jazdy kategorii A1 można uzyskać już w wieku 16 lat.
- Kategoria B1 pozwala na poruszanie się pojazdami czterokołowymi o masie nieprzekraczającej 400 kilogramów w przypadku pojazdów osobowych i 500 kilogramów dla pojazdów służących do przewozu towarów. Ponadto prawo jazdy tej kategorii pozwala na prowadzenie specjalnych, lekkich samochodów, których moc nie przekracza 21 koni mechanicznych.
Opłaty związane ze zdobyciem uprawnień
Ceny odbycia szkolenia i koszty związane ze zdawaniem egzaminu nie są wiele niższe od tych, które ponosi się w przypadku ubiegania się o prawo jazdy kategorii B. Ceny samego szkolenia oscylują w granicach 1200 złotych, egzamin teoretyczny to koszt 30 złotych, a praktyczny około 170-180 złotych. Warto pamiętać, że każde kolejne podejście w przypadku nieudanej próby wiąże się z ponownym dokonaniem wpłaty. Ważnym elementem w zarysie kosztów jest również zdobycie badań lekarskich, których wykonanie może kosztować nawet 200 złotych.