Gry komputerowe w życiu rodzinnym

gry komputerowe

W obecnych czasach chyba nie da się uciec przed wszechobecną rozrywką cyfrową. Dzieci w coraz młodszym wieku sięgają po popularne tytuły, ale także wielu spośród rodziców lubi umilić sobie czas w wirtualnym świecie. Jak to pogodzić i na co zwrócić uwagę przy doborze gry dla dziecka?

Zdrowa konkurencja w każdym wieku

Idealnym sposobem na wspólne granie rodzica z dzieckiem będzie sięgnięcie po tytuły umożliwiające rywalizację. Świetnie sprawdzą się rozmaite gry sportowe, które nie zawierają w sobie przemocy, wulgaryzmów i innych niepożądanych treści. Kolejnym rozwiązaniem są gry sprawdzające wiedzę, dzięki nim można świetnie spędzić czas, dowiedzieć się czegoś ciekawego, a także poczuć dreszczyk emocji wynikający ze zdrowej rywalizacji.

Wskaźnik PEGI

Wybierając grę dla dziecka lub taką, która umożliwi rodzinną rozrywkę warto zwrócić uwagę na wskaźnik PEGI. Są to oznaczenia umieszczane na pudełkach gier i informują o:

  • Minimalnym wieku zalecanym do podjęcia rozgrywki;
  • Występowaniu wulgaryzmów;
  • Możliwości pojawienia się narkotyków, alkoholu i innych substancji;
  • Możliwości wystąpienia nagości i scen seksu;
  • Występującej przemocy;
  • Możliwości pojawienia się dyskryminacji;
  • Występowaniu elementów strasznych i wywołujących przerażenie.

Odpowiedni dobór tytułu do potrzeb sprawi, że unikniemy niechcianych scen podczas rodzinnego grania.

W przypadku starszych pojawiają się bardziej ambitne tytuły, które mogą wciągnąć

Jeżeli w domu jest starsze dziecko, to wiadomo, że sięgnie ono po bardziej rozbudowane tytuły. Świetnym pomysłem jest zainteresowanie się daną grą. Zarówno nieco młodsze dziecko, jak i nastolatek z pewnością ucieszą się z zainteresowania rodzica ich światem i zechcą wprowadzić zainteresowanego do swojego świata. Grający dorośli cieszą się sympatią młodszych konsumentów wirtualnego świata. Dlatego w przypadku chęci zagrania nie należy obawiać się reakcji dziecka, bo w przeważającej liczbie przypadków będzie ona pozytywna i pozwoli nawiązać więź na linii rodzic-dziecko, co dodatkowo wzmocni relację. Będzie to miało zbawienny wpływ na kontakt zwłaszcza z wchodzącym w wiek nastoletni izolującym się buntownikiem.

Nie należy bać się gier komputerowych w życiu rodzinnym. Raz wyrażone zainteresowanie światem wirtualnym może jedynie zaowocować w serię niezapomnianych chwil i przygód spędzonych wspólnie z dziećmi. Najmłodsi z pewnością to docenią i zechcą być bardziej pomocni niż przy domowych obowiązkach.

Dodaj komentarz