Gotowanie z dzieckiem. Zabawa dla każdego

gotowanie z dzieckiem

Dzieci w wieku przedszkolnym wykazują już spore zainteresowanie otaczającym je światem, są jak gąbka, która chłonie wiele informacji i fascynacji zaobserwowanych u najbliższych. Doskonałym pomysłem dla rozwoju kreatywności dziecka jest pozwolenie mu na zabawę w kuchni.

Pieczenie ― bezpieczne i kreatywne zaangażowanie malucha

W kuchni na dziecko czeka wiele niebezpieczeństw. Oczywistą rzeczą jest to, że nie zaangażujemy dziecka w samodzielne przygotowywanie skomplikowanych dań. Ciekawą formą spędzenia czasu w kuchni jest wspólne wypiekanie ciast. Jest to stosunkowo bezpieczna forma realizowania się w kuchni. Ogranicza w znacznym stopniu użycie ostrych i niebezpiecznych narzędzi, dzięki czemu więcej czasu możemy poświęcić na cieszenie się wspólnym czasem niż na martwienie się o bezpieczeństwo. Zdecydowana większość dzieci szaleńczo uwielbia słodycze, można to wykorzystać i wspólnie stworzyć domowe słodkości. Dodatkowym bodźcem stymulującym kreatywność może być fantazyjne ozdabianie gotowych już wypieków.

Prosta kanapka może być dziełem sztuki

W przypadku dziecka, które uczęszcza do przedszkola lub jest w trakcie nauki wczesnoszkolnej istotną kwestią jest drugie śniadanie, które zabiera ze sobą. Nie bójmy się zaangażować swojej pociechy we wspólne przygotowywanie choćby najprostszych kanapek, które zabierze ze sobą. Można do nich wykorzystać wiele interesujących i kolorowych składników, które pozwalają się dowolnie łączyć. Jest to bardzo bezpieczna metoda zaangażowania dziecka w kuchni, która może mu w pewien sposób pomóc wyrazić siebie i wyzwolić poczucie odpowiedzialności i samodzielności.

Nie bój się dziecka w kuchni

Nadopiekuńczość często odbija się czkawką zarówno dzieciom jak i rodzicom. Dzieci w swojej ciekawości lubią podglądać to, co robi się w kuchni. Nie odbierajmy mu tej frajdy. Warto sprawić, żeby dziecko czuło się potrzebne nawet w najprostszych sprawach i jeżeli wykazuje ku temu chęci, to grzechem byłoby odmówienie mu. Warto jest dopuścić dziecko do wykonania bardzo prostych czynności, które mogą w jakiś sposób pomóc nam w przygotowywaniu posiłku. Pomoże to z pewnością w zbudowaniu więzi i umożliwi dziecku poczucie dumy z tego, że może pomóc.

Zabawa w kuchni jest świetnym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem. Umożliwia mu samorealizację, uczy pewnych rzeczy, które przydadzą mu się w przyszłości, a także buduje więź z rodzicem. Dziecko raz wpuszczone do kuchni może stać się stałym pomocnikiem, a kto wie, może w przyszłości odciąży nas w przygotowywaniu codziennych posiłków.

Dodaj komentarz