Zabawki muzyczne w rozwoju dziecka

zabawki muzyczne

Dziecko już w łonie matki słyszy dźwięki i reaguje na nie. Zasłyszane przez nie dźwięki potrafią doprowadzać do reakcji ruchowych, a nawet uśmiechu dziecka. Najmłodsze lata są kluczowym momentem w rozwoju, a zabawki muzyczne potrafią wielowymiarowo oddziaływać na kształtowanie zdolności psychoruchowe.

Jakie zabawki wybrać i czym się kierować?

W przypadku wyboru zabawek dla dziecka, również tych muzycznych, warto zapoznać się z oznaczeniami producenta, które mówią o dedykowanym wieku umożliwiającym korzystanie z nich. W roli pierwszego instrumentu-zabawki świetnie sprawdzą się proste w użyciu grzechotki. Można je oddać do zabawy dziecku, które już opanowało chwytanie przedmiotów. Po 18 miesiącu życia, dziecko jest w stanie poświęcić na zabawę więcej uwagi i skupienia. Wtedy warto zamienić proste grzechotki na marakasy. Wydają one podobny, przyjemny dźwięk i do tego często ich kolorowy wygląd skupia na nich zainteresowanie dziecka. Używanie takich instrumentów jak grzechotki lub marakasy wpływa również na rozwój ruchowy dziecka, ponieważ wydobycie z nich dźwięku wymaga potrząsania.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zabawki?

Bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo dziecka, które będzie korzystało z instrumentu. Istotne jest dopasowanie zabawki do wieku dziecka tak, aby nie zrobiło sobie krzywdy którymś z elementów. Bardzo ważnym aspektem w kwestii bezpieczeństwa jest jakość używanych przedmiotów. W tym celu warto jest wybierać wyroby drewniane, ponieważ charakteryzują się lepszym wykonaniem i wytrzymałością niż ich plastikowe odpowiedniki. Małe dziecko jest wrażliwe na bodźce, dlatego przy wyborze instrumentu-zabawki należy również zwrócić uwagę na stopień głośności, która powstaje w trakcie użytkowania zabawki.

Odpowiedni dobór instrumentu do wieku

Jeżeli maluch wykazuje zainteresowanie zabawkami dzięki którym powstaje dźwięk, można wówczas wraz z jego rozwojem podsunąć mu bardziej zaawansowane przedmioty. Dziecko w drugim roku życia przywiązuje już większą uwagę do tego co je otacza. Dlatego warto wtedy urozmaicić wcześniejszy zasób instrumentów rytmicznych melodycznymi. Wygrywanie melodii jest bardziej angażujące i pozwoli na rozwój słuchu i motoryki malucha. Wtedy już można zapoznać dziecko z takimi instrumentami jak dzwonki, czy proste zabawki imitujące instrumenty klawiszowe.

Rozwój dziecka, ten psychoruchowy, a także muzyczny pozostawia najtrwalsze ślady wówczas, kiedy jest stymulowany od najmłodszych lat. Dlatego warto szybko zapoznać dziecko ze światem zabawy dźwiękiem, co znacznie wpłynie na jego kreatywność i postrzeganie świata.

Dodaj komentarz