Napoje energetyczne w życiu ucznia. Co warto wiedzieć?

napoje energetyczne

Słodkie napoje energetyzujące, to niekiedy nieodłączny obrazek na szkolnym korytarzu. Uczniowie w różnym wieku chętnie sięgają po tego typu specyfiki nie mając pojęcia co tak naprawdę w siebie wlewają. Co dają napoje energetyczne? Z czego się składają i czy są przeznaczone dla młodych osób?

Czym jest napój energetyczny?

Najprościej ujmując są to gazowane napoje bezalkoholowe, które mają na celu w krótkim czasie pobudzić człowieka. Napoje energetyczne są wzbogacane wieloma substancjami, które mają poprawić koncentrację, szybkość reakcji, wydolność organizmu i pracę metabolizmu, ale najważniejszym i najbardziej pożądanym efektem jest szybkie przeciwdziałanie zmęczeniu.

Dla kogo są przeznaczone tego typu napoje?

Napoje energetyczne, to produkty przeznaczone dla dorosłych. Na każdej puszce lub butelce producent powinien zawrzeć odpowiednią informację, która tego dotyczy. Są to napoje przeznaczone dla ludzi narażonych na zmuszenie swojego organizmu do tego, by mógł być w pełnej gotowości ruchowej jak i umysłowej. Przez ilość zwartych w nich szkodliwych, a nawet uzależniających substancji odradza się ich spożywanie zwłaszcza dzieciom.

Dlaczego uczeń w wieku szkolnym powinien unikać napojów energetycznych?

Napoje energetyczne w swoim składzie zawierają skondensowane w dużych ilościach substancje, które mogą negatywnie wpływać nie tylko na chwilowe samopoczucie, ale i rozwój dziecka. Warto mieć na uwadze, że spożywanie tego typu substancji negatywnie odbija się na jakości i czasie snu, który pełni ważną rolę w życiu młodego, uczącego się człowieka. Przemęczenie i sztuczne pobudzanie organizmu do wysiłku wpływa na pogorszenie się koncentracji. Nadużywanie takich napojów może wywołać bóle głowy, brzucha, nudności, wahania nastrojów i pobudliwość. Znamiennym efektem nagłego zastrzyku energii jest to, że kiedy spożyta dawka przestaje działać można odczuwać zmęczenie ze zdwojoną siłą.

Kultura picia napojów energetycznych przez uczniów, to odpowiedź na stres, mnożące się obowiązki i wywołane nimi zmęczenie. Przy dużej częstotliwości pochłaniania tego typu napojów może wystąpić uzależnienie i uodpornienie się na działanie poszczególnych dawek. Warto wiedzieć i pamiętać, że napój energetyczny to tylko chwilowy zastrzyk energii, który wynika z nagłego przyjęcia dużej ilości rozmaitych składników. Często uzyskany efekt jest odwrotny do zamierzonego. Ostatecznie warto pamiętać, że nic nie zastąpi choćby chwilowego snu.

Dodaj komentarz