USG 4D ― czym jest i czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć?

usg w ciazy

Obrazowe badania prenatalne od lat pozwalają lekarzowi, a także przyszłym rodzicom zobaczyć swoje dziecko zanim jeszcze przyjdzie na świat. Dzięki rozwojowi technologii i medycyny można uzyskać realistyczny obraz płodu w czasie rzeczywistym. USG wykonywane metodą 4D pozwala nam poznać dziecko jeszcze zanim będzie mogło znaleźć się w ramionach rodziców.

Czym charakteryzuje się badanie USG 4D?

Badanie USG 4D wykorzystuje fale ultrasonograficzne, co pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu tego, co dzieje się z dzieckiem w łonie matki. Ta nieinwazyjna metoda badania umożliwia ocenę stanu płodu, określenie płci, a nawet pozwala usłyszeć bicie serca nienarodzonego jeszcze dziecka. Dzięki tej technologii można odkryć wiele nieprawidłowości i chorób już we wczesnym stadium rozwoju płodu. Warto wiedzieć, że zaleca się wykonanie takiego badania przynajmniej dwa razy ― między 11 a 13 tygodniem ciąży, a także w 20 tygodniu. Oczywiście USG można wykonać w dowolnym momencie ciąży, wielość badań może pomóc w dokładniejszym prowadzeniu ciąży i pozwoli na stałe monitorowanie stanu płodu.

Dokładna transmisja na żywo

Ten rodzaj badania prenatalnego to transmisja na żywo prosto z łona matki. Wykorzystywanie technologii 4D pozwala na dowolne obracanie dziecka i umożliwia uzyskanie różnych przekrojów płodu. Ten najdokładniejszy obraz pozwala na zdiagnozowanie wielu czynników, które nie były tak proste do wykrycia przy wykorzystywaniu aparatury 2D. Można określić nawet stan kości bez używania szkodliwych promieni Roentgena.

Najdokładniejsza ocena płodu

Ultrasonograf wykorzystujący technologię 4D daje najdokładniejszy obraz płodu. Ta bezinwazyjna metoda potrafi ustalić ruchy płodu w danej fazie ciąży, co umożliwia zdiagnozowanie i ocenę rozwoju układu nerwowego. Efekt takiego badania może zostać zapisany na płycie DVD dzięki czemu można dowolnie wracać do obrazu wyczekiwanego dziecka w domowym zaciszu.

Czego można się dowiedzieć dzięki temu badaniu

Posługiwanie się tą metodą nie służy tylko do zaprezentowania rodzicom nienarodzonego jeszcze dziecka, jest to głównie materia, w której spełnia się lekarz. Dzięki badaniu wykonywanemu już w 11 tygodniu ciąży może on określić między innymi:

  • stan serca dziecka i przepływ przez zastawkę trójdzielną
  • jakość przepływu tętniczego
  • ilość wód płodowych
  • anatomię, ułożenie i stopień rozwoju organów wewnętrznych

Badanie metodą 4D pozwala na bardzo dokładne przyjrzenie się płodowi i ocenę jego stanu. Dzięki prowadzonej na żywo transmisji możemy spojrzeć na dziecko zanim faktycznie pojawi się na świecie. Odpowiednio wykonane badanie przeprowadzone we właściwych okresach ciąży jest ważne dla przebiegu ciąży i zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *