Stanowisko do nauki

Niejeden uczeń boryka się z problemami natury motywacyjnej, gdy przychodzi czas na wytężoną pracę intelektualną. Dobrym sposobem na zwiększenie zaangażowania ucznia jest udostępnienie mu dobrze rozplanowanego stanowiska, gdzie będzie mógł poszerzać horyzonty.

Czego nie może zabraknąć na stanowisku uczniowskim? Projektowanie takiego miejsca należy bezwzględnie rozpocząć od zakupu biurka. Obrany design będzie determinował w dużej mierze rodzaje innych przedmiotów, jakie później dokupimy. Dla ucznia najdogodniejszym rozwiązaniem jest fachowe biurko komputerowe, ponieważ można go używać zarówno do pisania, czytania, eksperymentów naukowych, jak i nauki metodami multimedialnymi. Już w szkole podstawowej większość uczniów otrzymuje od rodziców własny komputer. Zasoby internetowe sprawiają, że dziecko nie musi posiadać już na biurku nie wiadomo jak dużej liczby książek. Dostęp do wiedzy oparty jest dzisiaj na elektronicznych środkach przekazu informacji. Oczywiście nie oznacza to, że komputer powinien pochłaniać całą przestrzeń dostępną na biurku. Uczeń potrzebuje miejsca na książki, zeszyty, prywatne notatki czy przybory do pisania. Dobrze, jeśli na pulpicie zainstalowana zostanie także punktowa lampa LED, która pozwoli doświetlić wybrane powierzchnie podczas odrabiania zadania domowego lub czytania podręczników. Coraz więcej uczniów doświetla swoje biurko monitorem komputera, jest to bardzo naganny zwyczaj, który nie powinien być praktykowany, gdyż może mieć przykre konsekwencje dla wzroku młodej osoby. Tylko odrębną lampa może dać niezbędne światło do czytania. Niektórzy uczniowie odrabiają lekcje na stole; raczej odradzamy taki sposób, gdyż tylko przy porządnym stanowisku z biurkiem można sobie stworzyć odpowiednią atmosferę sprzyjającą koncentracji.

Naturalnie nikt nie będzie stał przed biurkiem. Do wyczerpujących sesji edukacyjnych należy kupić dobry fotel obrotowy. Warto od razu postawić na nieco większy model, gdyż dziecko może nagle wejść w szybszą fazę wzrostu, a nikt nie chce wydawać kilkuset lub czasami nawet kilku tysięcy złotych na przedmiot, który trzeba będzie odstawić na strych lub do piwnicy po dwóch czy trzech miesiącach. Szczególnie oparcie powinno zostawiać jeszcze wolną przestrzeń do góry. Fotel obrotowy dla ucznia powinien z boku mieć podłokietniki (jak takie modele). Dla wielu czytelników może się to wydawać oczywistością, ale nadal w sklepach detalicznych można stwierdzić obecność wielu modeli, które sprzedawane są bez tych elementów. Czy fotel bez funkcji obrotowej również dobrze się sprawdzi na stanowisku ucznia? Niestety odpowiedź na to pytanie musi być przecząca. Z boku biurka często lokowana jest drukarka lub skaner, po lewej lub prawej stronie nieraz ustawiane są regały na książki. Nie można zmuszać ucznia, aby nienaturalnie wykręcał szyję, gdy zechce skorzystać z dodatkowych pomocy naukowych. Udostępniając mu fotel obrotowy, ułatwiamy jednocześnie zwracanie się na boki, a nawet do tyłu. Ta użyteczna funkcja znajduje zastosowanie np. wówczas, gdy uczeń chce porozmawiać z rodzicem, który wszedł właśnie do jego pokoju.

Elementami uzupełniającymi stanowisko młodego ucznia mogą stać się np. małe stoliki pod drukarkę, różnej wysokości regały na książki lub stojaki na urządzenia multimedialne. Obok biurka można postawić teleskop, akwarium albo terrarium. Regał na książki powinien być w zasięgu ręki. Pod biurkiem lub obok koniecznie powinien znaleźć się kosz na śmieci.

Jeśli zastosujesz się do powyższysz reguł, stworzysz swojej latorośli naprawdę dogodne warunki do nauki.