Ciąża maciczna a ciąża pozamaciczna – jak wykryć zagrożenia?

Ciąża pozamaciczna zagraża życiu dziecka i matki. W przypadku takiej ciąży co prawda nie można uratować dziecka, ale można i trzeba ratować matkę. Po ciąży pozamacicznej może ona bowiem zajść w ciążę, która okaże się ciążą maciczną.

Ciąża maciczna = poród

Ciąża to okres, w którym w kobiecie rozwija się nowe życie. Przeważnie przebiega on bez komplikacji, nie licząc większego zmęczenia kobiety i jej przybierania na wadze. Prawidłowa ciąża rozwija się w macicy. To właśnie w niej zagnieżdża się zarodek. Po odpowiednim okresie ciąża kończy się porodem, który trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Ciąża pozamaciczna = poronienie

Ciąża trwa czterdzieści tygodni, czyli dziewięć miesięcy – ale tylko wtedy, kiedy przebiega bez komplikacji. Nieprawidłowa ciąża rozwija się poza macicą. Zarodek zagnieżdża się w ujściu macicy, w jamie otrzewnej, w jajniku lub w jajowodzie. Prędzej czy później dochodzi do obumarcia płodu, które kończy się poronieniem lub interwencją chirurgiczną. Poronienie to spontaniczna utrata płodu; objawia się ono bólem i krwawieniem.

Ciąża maciczna a ciąża pozamaciczna

Ciąża maciczna i ciąża pozamaciczna różnią się zatem miejscem zagnieżdżenia zarodka. W praktyce oznacza to, że płód może rozwijać się tylko w macicy. Ciąża maciczna kończy się więc na ogół porodem, pozamaciczna natomiast – poronieniem.

Ciąża maciczna

Ciąża pozamaciczna

Przypadek normalny

Przypadek patologiczny

Zarodek zagnieżdża się w macicy

Zarodek zagnieżdża się w ujściu macicy,

jamie otrzewnej, jajniku lub jajowodzie

Poród

Poronienie

Rodzaje ciąży w zależności od miejsca zagnieżdżenia się zarodka

W zależności od miejsca zagnieżdżenia się zarodka rozróżniamy: ciążę maciczną, ciążę pozamaciczną szyjkową, pozamaciczną jajowodową, pozamaciczną jajnikową, pozamaciczną brzuszną. Aby nie narazić zdrowia i życia matki, należy chodzić systematycznie na badania ultrasonograficzne. Pozwolą one ustalić, gdzie rozwija się i wzrasta dziecko.

Zarodek zagnieżdżony w macicy

Ciąża maciczna

Zarodek zagnieżdżony w ujściu macicy

Ciąża pozamaciczna – szyjkowa

Zarodek zagnieżdżony w jajowodzie

Ciążą pozamaciczna – jajowodowa

Zarodek zagnieżdżony w jajniku

Ciąża pozamaciczna – jajnikowa

Zarodek zagnieżdżony w jamie otrzewnej

Ciąża pozamaciczna – brzuszna

Więcej informacji na temat ciąży, porodu czy wychowania dzieci znajdziesz w serwisie Babyboom.