Psycholog dziecięcy – jak wygląda wizyta w jego gabinecie?

pexels-cottonbro-studio-4098215

Spotkanie z psychologiem bywa stresujące, tym bardziej, jeśli dotyczy ono naszych dzieci, które staramy się chronić za wszelką cenę. Jeśli i ty jako rodzic czujesz, że twojemu dziecku potrzebna jest pomoc psychologiczna, możesz umówić je na wizytę u psychologa dziecięcego. Czytaj dalej i sprawdź, jak wygląda wizyta w gabinecie psychologa dziecięcego.

Jak przygotować dziecko do spotkania z psychologiem

Dziecko powinno wiedzieć, że celem wizyty jest spotkanie z psychologiem. Przed wizytą u lekarza  porozmawiaj z dzieckiem i wytłumacz, co to za miejsce. Możesz pokazać zdjęcia gabinetów i zdjęcie psychologa, z którym dziecko ma się spotkać. Nie oszukuj dziecka, mówiąc, że psycholog to jego ciocia. Gdy prawda wyjdzie na jaw, dziecko poczuje się oszukane i straci zaufanie, które jest tak ważne w pracy nad delikatną dziecięcą psychiką.

Przed wizytą wyjaśnij dziecku, że osoba taka jak psycholog dziecięcy w Łodzi jest po to, aby mu pomóc. Powiedz też, dlaczego uważasz, że warto udać się właśnie do tego gabinetu.

Jak wygląda wizyta w gabinecie psychologa dziecięcego

Pierwsze spotkanie dziecka z psychologiem jest głównie po to, aby zbudować wzajemną relację. Od tego pierwszego spotkania zależy dalsza współpraca. Relacja to powinna być oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu, tak jak praktykujemy to w Centrum medyczne Psyche. Podczas pierwszego spotkania psycholog będzie obserwował i prowadził spotkanie tak, aby znaleźć sposób pracy z dzieckiem.

Młodsze dzieci będą zachęcane do zabawy, ponieważ jest to naturalne dla nich środowisko, które tłumaczy wiele zachowań dziecka. W międzyczasie psycholog będzie starał się w wyważony sposób zadawać małemu pacjentowi pytania, by poznać perspektywę dziecka oraz jego emocje.

Wizyta w gabinecie psychologa dziecięcego trwa około 50 minut. Najczęściej uczestniczą w niej również rodzice dziecka. W ten sposób psycholog będzie miał pełny obraz tego, jak rozwija się dziecko (prawdopodobnie będzie zadawał też pytania rodzicom). Jeśli przed kolejną wizytą masz jakieś wątpliwości lub pytania, nie wahaj się ich zadawać.

Dodaj komentarz