Pierwszy zarost i golenie. Co warto wiedzieć?

pierwszy zarost

Pojawienie się pierwszego zarostu jest bardzo ważnym momentem w życiu każdego dojrzewającego mężczyzny. Dla jednych jest to długo wyczekiwana chwila, a dla innych źródło obaw i rodzących się niepewności. Jak prawidłowo zająć się pierwszym zarostem?

Osiągnięcie bujnego zarostu to długa droga

Pierwsze objawy zarastania twarzy często są źródłem niezadowolenia dla obserwującego swoje ciało nastolatka. Najczęściej pierwszy zarost ma postać delikatnego meszku nad górną wargą, na policzkach i brodzie. Bywa tak, że braki w owłosieniu twarzy i kondycja zarostu są źródłem kompleksów. Warto jednak wiedzieć, że wszystko przyjdzie z czasem, a przez uwarunkowania genetyczne na wiele rzeczy związanych z zarostem możemy nie mieć wpływu. U każdego nastolatka ten proces może przebiegać inaczej, ponieważ okres dojrzewania to zwariowany czas dla młodego organizmu.

Nawilżanie przed goleniem

Dobre nawilżenie zarostu przed goleniem to klucz do osiągnięcia jak najlepszego efektu. Odpowiednie przygotowanie skóry pozwoli zredukować ryzyko zacięcia i wystąpienia podrażnień. Jest to bardzo ważna kwestia, kiedy skóra twarzy obfituje w niedoskonałości wynikające z dojrzewania. Do tego typu cery doskonale nadają się żele antybakteryjne, które niwelują ryzyko powstawania nowych ognisk trądzikowych i ograniczają działanie gruczołów łojowych. Do nawilżenia przed goleniem można również użyć zwykłego żelu do mycia twarzy.

Środki do golenia

Zarówno przed, w trakcie i po goleniu należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Preparaty do golenia dla młodej skóry nie powinny zawierać alkoholu i substancji drażniących, które mogą pogorszyć stan skóry. Warto wybrać kremy lub pianki do golenia, które zmiękczają zarost i ułatwiają golenie, przy czym również chronią skórę przed niepożądanymi efektami kontaktu z ostrzem. Pielęgnacja po goleniu jest równie istotna jak pozostałe etapy przygotowywania skóry i zarostu. Używane na pozbawioną zarostu skórę kosmetyki nawilżają i regenerują, a dodatkowo redukują uczucie podrażnienia i pozwalają poczuć przyjemny chłód i odświeżenie twarzy.

Jakich narzędzi używać do golenia?

Dla adepta sztuki golenia idealnie nada się golarka elektryczna. Jest prosta w obsłudze i pozwala uniknąć zacięć i dużej ilości podrażnień. Jest szczególnie rekomendowana dla skóry trądzikowej, która nie powinna być narażana na tak ekstremalne doświadczenia, które oferuje klasyczna maszynka. Zaletą tradycyjnej maszynki jest to, że pozwala dokładniej pozbyć się zarostu. Można nią dotrzeć w wiele miejsc, z którymi elektryczna golarka może mieć problem.

Dodaj komentarz