Oświetlenie w pokoju niemowlaka. Kilka pożytecznych informacji

oswietlenie w pokoju

Aranżując pokój dla małego noworodka dokładamy wszelkich starań, aby była to przestrzeń urządzona w sposób możliwie komfortowy dla nowego członka rodziny. Odpowiednie warunki będą miały przecież wpływ na jego samopoczucie i rozwój. Oświetlenie jest jednym z aspektów, na który trzeba zwrócić wiele uwagi.

Oświetlenie w pierwszych chwilach malucha

Niemowlęta to istoty bardzo delikatne. W początkowej fazie swojego istnienia nie należy ich wystawiać na silne bodźce, a zwłaszcza na mocne światło. W pierwszych tygodniach życia niemowlak powinien przebywać w miejscu, którego oświetlenie tworzy półmrok. Ich oczy są jeszcze nieprzystosowane do silnego światła. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest lampka nocna, która daje niewiele światła, ale odpowiednio umieszczona pozwoli uzyskać odpowiednie doświetlenie pokoju. W ciągu dnia, kiedy dziecko śpi powinno się również zadbać o ograniczenie światła dobywającego się z zewnątrz. Należy przysłonić okna, by odpowiednio zaciemnić pomieszczenie.

Oświetlenie centralne

Wybierając taki rodzaj oświetlenia warto skłonić się ku lampie LED. Jest to dobre rozwiązanie choćby z tego powodu, że generuje ona delikatne światło, które nie będzie oślepiało delikatnych oczu dziecka. Pozwala ona na uzyskanie lepszego doświetlenia niektórych miejsc w pokoju. Wybór lampy LED to świetny wybór ze względu na jakość generowanego światła. Pozwoli zagwarantować maluchowi spokój, a rodzicowi pozwoli doglądać pociechy bez mrużenia oczu.

Oświetlenie we wspólnym pokoju

Często jest również tak, że dziecko współdzieli pokój ze swoimi rodzicami. Co wtedy? W roli głównego źródła światła doskonale sprawdzi się plafon ze stosunkowo matowym, wręcz mlecznym kloszem. Dzięki temu światło będzie padało na cały pokój, ale jego intensywność będzie znacznie osłabiona. W niewielkim oddaleniu od łóżeczka można umieścić niewielką lampkę nocną, która spełni swoją funkcję, gdy wszyscy domownicy złożą się do snu. Dobrym pomysłem jest używanie lampy ściennej umiejscowionej w sąsiedztwie łóżka rodziców. Dzięki temu można uzyskać dobry efekt oświetlenia relaksując się w łóżku jednocześnie nie gubiąc w mroku dziecięcego łóżeczka.

Odpowiedni dobór oświetlenia, to nie tylko wybór kształtu klosza, ale zadbanie o jakość i moc światła. Przemyślane ustawienie źródeł, które generują jasność wpłyną na dobry rozwój i samopoczucie malucha.

Dodaj komentarz