Odpoczynek w ciąży

odpoczynek

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Pomimo wielu mniej lub bardziej dokuczliwych dolegliwości i wahań nastrojów warto ograniczyć stres i podejście do obowiązków. Niech czas trwania ciąży będzie dla ciebie możliwie spokojny, a z pewnością przełoży się to również na oczekiwane dziecko.

Znajdź czas dla siebie

Wiele ciężarnych kobiet nie rezygnuje z obowiązków zawodowych. Często pozostają aktywne zawodowo przez całą albo przez większość trwania ciąży. Jeżeli oczekujesz na pierwsze dziecko i twoim głównym obowiązkiem jest praca, to postaraj się w nawet najbardziej napiętym grafiku wyzyskać dla siebie jak najwięcej wolnych chwil. Nie chodzi tutaj o spokojne wypicie kawy, a bardziej o poświęcenie co najmniej godziny na odpoczynek z samą sobą. Często zdarzyć się może, że obowiązki związane z pracą będą narastać, a w przypadku posiadania już dziecka czasu wolnego będzie brakowało, wtedy warto skupić się na zorganizowaniu i zaplanowaniu sobie czasu.

Planuj a czas się znajdzie

Nie zawsze odpoczynek musi się wiązać ze zwyczajnym siedzeniem na kanapie. Często jest to potrzeba pobycia z samą sobą i zajęcia się swoimi drobnymi sprawami. W ciągu dnia z pewnością jest masa rzeczy, które muszą zostać wykonane. Umieść w grafiku ― rano lub wieczorem, chwile dla siebie, a na pewno znajdzie się okazja, by poświęcić sobie więcej uwagi. Warto zaangażować bliskich do pomocy. Warto szukać wsparcia w osobie partnera, czy też każdej bliskiej osoby, która chętnie pomoże w najprostszych rzeczach. Mowa tutaj choćby o zakupach, odebraniu dziecka z przedszkola lub o zabawie z dzieckiem.

Pozwól sobie być zastąpioną

Wiele obowiązków i czynności, zwłaszcza tych domowych, może zaprzątać twoją głowę. Nie pozwól na to! Daj się wyręczyć. Kiedy nadejdzie dzień, w którym będziesz zwolniona z obowiązków zawodowych pozwól sobie na dłuższy sen. Zwracaj mniej uwagi na kurz i inne prozaiczne rzeczy, które mogłyby cię skłonić do niekoniecznego angażowania twojego czasu i sił. Zawsze może to zrobić chłopak lub mąż. Podział obowiązków w tym czasie może, a nawet powinien być nieco niezrównoważony. Skoncentruj swoją uwagę na swoim samopoczuciu, a także pomyśl, że może to mieć pozytywny wpływ na dziecko. Dla potrzebujących większej ilości ruchu idealnym rozwiązaniem będzie inne zaplanowanie wszystkich czynności tak, by wpleść w nie więcej aktywnych form spędzania czasu.

Odpoczynek i zorganizowanie sobie czasu w ciąży jest bardzo ważne. Skupiając się na swoim samopoczuciu trzeba mieć na uwadze, że to także oddziałuje na nienarodzone jeszcze dziecko. Odpowiednie zarządzanie czasem i obowiązkami pozwoli ci na odnalezienie złotego środka w kwestii odpoczynku i wykonywania codziennych czynności.

Dodaj komentarz