Nastolatek – słów kilka

Wady postawy u nastolatków nie biorą się tylko z przybierania niewłaściwej pozycji przy siedzeniu. Są one nierzadko nieuchronnym następstwem użytkowania niewłaściwych mebli, np. niedostosowanego do wzrostu użytkownika biurka.

18 urodziny to wyjątkowy moment, kiedy młody człowiek osiąga (upragnioną zazwyczaj) pełnoletność. Od tej pory solenizant będzie mógł bez najmniejszych przeszkód, jawnie, bez pomocy starszego rodzeństwa kupować w sklepach alkohol, którym raczył się do tej pory potajemnie, w sekrecie przed rodzicami.

Śledzenie wydarzeń sportowych jest czymś naturalnym w młodym wieku. To właśnie wtedy rodzą się pasję, które trwają do końca życia. Sport przyciąga rzesze ludzi na boiska i stadiony, ale sport to także analizy i wyciąganie wniosków.

Dzieci w wieku 13-16 lat zaczynają przeżywać swoje pierwsze szkolne zauroczenia, a także, co się z tym wiąże, rozczarowania. Jak rozmawiać z dzieckiem o „sprawach sercowych”?

Dziecko, dostając drobne kieszonkowe, uczy się, jak planować wydatki i podejmować odpowiednie decyzje, a także jak oszczędzać – jest to dla niego dodatkowa lekcja matematyki i przedsiębiorczości.

Kiedy dziecko wkracza w okres dojrzewania, radykalnym zmianom ulega niemal wszystko w nim samym i wokół niego. To wtedy pojawiają się największe problemy w kontaktach z rodzicami i najtrudniejsze wyzwania wychowawcze.

Jest takie żartobliwe powiedzenie – małe dzieci są tak słodkie, iż chciałoby się je zjeść, a kiedy podrosną, człowiek żałuje, że tego nie zrobił. To na poły humorystyczna, na poły realistyczna kwintesencja problemów, jakie sprawiają rodzicom nastolatki.