Jak efektywnie uczyć dzieci języków obcych? 

naka jezykow obcych

Dzieci mają ogromne zdolności i predyspozycje do nauki języków obcych. To powoduje, że w dosyć krótkim czasie Twój maluch jest w stanie przyswoić naprawdę dużą ilość informacji, bo założenia jego funkcjonowanie jest nastawione na rozwój. Dlatego bardzo ważne jest angażowanie dziecka w zajęcia artystyczne i rozwijające, różnego rodzaju warsztaty oraz kursy. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie dzieci chętnie biorą udział w tego typu zajęciach, więc nic na siłę, ale jeżeli wyczuwasz u swojego dziecka potencjał i chęć rozwoju warto wybrać dla niego kursy, które zaowocują w przyszłości. 

Idąc tym tropem wielu rodziców od małego zapisuje dzieci na dodatkowe zajęcia językowe. Najczęściej jest to język angielski, ale nie brakuje rodziców, którzy decydują się również na naukę języka niemieckiego czy hiszpańskiego. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci najskuteczniejsze metody nauczania języków i wskazać jakie techniki przyspieszają przyswajanie wiedzy. 

Kurs angielskiego dla dzieci w Lublinie – efektywne metody nauczania

Dzięki dużemu rozwojowi szkół językowych i odkryciu różnych technik nauki Twoje dziecko ma szansę na płynne mówienie w obcym języku już od najmłodszych lat. Metody nauczania stosowane w obowiązkowym programie nauczania języka obcego bardzo często okazują się nieskuteczne, dlatego warto sprawdzić oferty prywatnych szkół językowych i dostępne kursy angielskiego dla dzieci w Lublinie. Warto zwrócić uwagę na sposób nauczania i wykorzystywane metody, do najbardziej znanych i skutecznych należą: 

  • metoda Helen Doron – dopasowana bezpośrednio pod dzieci, zakłada całkowite wykluczenie języka ojczystego na zajęciach, dzięki czemu dzieci obcują tylko z językiem angielskim; nauka trwa 9 lat a z biegiem czasu dzieci naturalnie uczą się pisać i czytać, a potem płynnie się komunikować. 
  • metoda Callana – polega na zachęceniu dzieci do stosowania określonych zwrotów co wiąże się z koniecznością zapamiętywania długich sformułowań, ale sposób ten opracowano na podstawie schematu nauki języka ojczystego przez dziecko, dlatego metoda przynosi dobre efekty. 
  • metoda Berlitza – technika skupiona na komunikacji, która polega na zachęcaniu dzieci do ciągłego mówienia; podstawa skuteczności tej metody jest aktywne uczestnictwo w zajęciach, dlatego ważne jest stworzenie dzieciom komfortu, który sprawi, że nawet w przypadku popełniania błędów uczeń się nie zniechęci. 

Nauka niemieckiego w Lublinie – jaki sposób będzie najlepszy dla Twojego dziecka? 

Nauka języka angielskiego nie jest niczym zupełnie nowym, ponieważ w programie obowiązkowych szkół jest on uwzględniony już od pierwszej klasy. Inaczej sytuacja wygląda jednak, gdy chcemy żeby nasze dziecko mówiło na przykład po niemiecku, czy hiszpańsku. W takim przypadku warto stwarzać dziecku warunki do nauki poprzez zabawę, a nie żmudny obowiązek. Wśród najbardziej popularnych technik nauki niemieckiego w Lublinie wyróżnić można:

  • naukę poprzez bajki – dziecko oglądając ulubione postacie na kolorowym ekranie samoistnie przyswaja sporą część słownictwa, ale wcale nie namawiamy do kilkugodzinnego oglądania telewizji, bo możesz też puszczać dziecku nagrania dźwiękowe lub czytać mu bajki w obcym języku. Sposób polega na tym, aby zacząć proces tak jakby dziecko przyswajało język ojczysty. To znaczy, że powinniśmy wybierać bajki z dużą ilością obrazków, dzięki czemu dziecko będzie miało szansę coś zrozumieć, a z czasem zauważysz, że Twój maluch opanował naprawdę wiele słów. 
  • naukę poprzez wierszyki, piosenki, rymowanki – wszystkie dzieci mają niesamowitą zdolność zapamiętywania, szczególnie jeśli chodzi o teksty rymowane lub śpiewane. Warto wykorzystać ten potencjał ucząc dziecko mówić oraz śpiewać w języku obcym. 
  • stosowanie komunikatów w obcym języku – jeżeli chcesz trochę urozmaicić dziecku dzień, a jednocześnie nie zmuszać go do ciągłego mówienia w obcym języku postaraj się wprowadzić do waszych rozmów od czasu do czasu proste komunikaty w języku obcym. 
  • dzień w języku obcym – to bardziej zaawansowany sposób od poprzedniego, warto go stosować gdy widzisz, że Twoje dziecko nie boi się mówić i dobrze się przy tym bawi; technika polega na ustanowieniu w tygodniu jednego dnia, kiedy to posługuje się w domu tylko językiem obcym. Dla wielu dzieci to fajne urozmaicenie tygodnia i świetna zabawa. 

Dodaj komentarz