Fotelik samochodowy 15-36 kg – czym się kierować przy wyborze?

lightchildrenscarseatinabrightleatherinterior-2

Dzieci z czasem wyrastają z fotelików dla maluchów. Starszaki przesiadają się zwykle na specjalne podwyższenia, jednak nie gwarantują one takiego bezpieczeństwa i komfortu w czasie jazdy, jak odpowiednio wyprofilowany fotelik samochodowy. Zobacz, czym kierować się podczas zakupu i na co zwrócić uwagę, by móc bezpiecznie podróżować z dzieckiem.

Dlaczego fotelik samochodowy powyżej 15 kg jest lepszym rozwiązaniem od podstawki?

Przede wszystkim w grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa. Tak naprawdę zwykłe podwyższenie siedziska nie gwarantuje w żaden sposób zwiększonej ochrony, a jedynie pozwala zapobiec otrzymaniu mandatu. Nie jest to jednak priorytet – powinno być nim zdrowie i życie dziecka. Dlatego tak ważne jest, by do odpowiedniego wzrostu (150 cm) lub wieku (niskie osoby przed ukończeniem 18. roku życia) dziecko jeździło w specjalnym foteliku, pozwalającym na lepsze ułożenie pasów i większą stabilizację ciała.

Fotelik samochodowy 15-36 kg – jak dba o bezpieczeństwo dziecka?

Fotelik samochodowy, dedykowany nieco starszym dzieciom, ma za zadanie ustawić je na odpowiedniej wysokości względem pasów bezpieczeństwa – krzesełko nie ma bowiem własnego systemu zapinania, pociechy w tym wieku mogą już korzystać z pasów w aucie. Podczas nagłego hamowania czy uderzenia, na ciało kierowcy i pasażerów oddziałują ogromne siły. Źle umieszczony pas może więc wyrządzić poważną krzywdę – od otarcia, przez złamanie kości, na zmiażdżeniu narządów wewnętrznych kończąc. Pas biodrowy musi przebiegać pod brzuchem lub na udach, natomiast barkowy – między szyją a skrajem barku, po przekątnej.

Ważna jest także ochrona głowy, szczególnie w przypadku zderzeń bocznych. Pasy i zagłówek chronią ją jedynie w linii zgodnej z kierunkiem jazdy. Nowoczesne foteliki mają więc dodatkowe motylkowe oparcia boczne, które hamują głowę i ograniczają jej przechylanie na boki. Pomijając kwestie bezpieczeństwa – maluch może wygodnie się o nie oprzeć i oddać błogiej drzemce!

Foteliki od 15 do 36 kg – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając fotelik do auta, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze – zgodność urządzenia z samochodem. Jego wysokość czy szerokość powinna być dopasowana do tylnej kanapy i sufitu. Istotna jest także odpowiednia certyfikacja. Kupując fotelik przebadany, a przede wszystkim sprawdzony przez specjalistów, decydujesz się na produkt godny zaufania, który zapewni bezpieczeństwo i będzie służył przez lata. Warto więc zwracać uwagę na obecność certyfikacji RDW oraz systemu ISOFIX, który ułatwia montaż.

To tyle, jeśli chodzi o sprawy związane z bezpieczeństwem – teraz przyszła kolej na komfort użytkowania. Do tego w dużej mierze przykłada się kształt fotelika – dodatkowe podłokietniki, idealnie wyprofilowane plecy, regulacja zagłówka czy uchwyty na napoje. To wszystko sprawia, że maluch chętniej będzie podróżował autem.

Jakich cen spodziewać się podczas zakupu fotelika dla starszaka?

Ceny fotelików dla dzieci o wadze 15-36 kg (lub wzroście 100-150 cm według homologacji i-Size) wahają się pomiędzy 100 zł a 1700 zł. Koszt zakupu w dużej mierze zależy od jakości zastosowanych materiałów, ilości certyfikatów, badań, wygody, dodatkowych opcji, jak i samej marki.

Wybór fotelika powinien być więc poprzedzony dogłębnym research’em, a także dopasowaniem jego rozmiarów do możliwości twojego auta. Bogaty asortyment fotelików samochodowych znajdziesz w sklepie Empik.com https://www.empik.com/dziecko/foteliki-samochodowe.


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz