Drewniane zabawki wracają do łask – co na to wpłynęło?

little-child-sitting-on-the-floor-pretty-boy-palying-with-wooden-cubes-at-home

Kiedyś drewnianymi zabawkami bawili się nasi rodzice lub dziadkowie, później nadeszła era plastiku, a teraz z powrotem coraz więcej rodziców decyduje się na kupno tego typu zabawek swoim dzieciom. Co wpłynęło na to, że drewniane zabawki znów stają się popularne? Są ponadczasowe, praktycznie niezniszczalne i dostosowane do potrzeb dzieci w każdym wieku. Na czym jeszcze polega ich fenomen? Podpowiadamy.

Dlaczego drewniane zabawki zyskują na popularności?

Drewniane zabawki wpisują się w coraz większą świadomość ekologiczną rodziców. Drewno jest w końcu surowcem odnawialnym i nieprzetworzonym, który jest wolny od chemikaliów i zanieczyszczeń. To zdrowy współczesny materiał, więc gdy zabawka znajdzie się w ustach dziecka, rodzic nie musi się niczego obawiać.

Opiekunowie zainteresowani ruchem eko wybierają naturalne zabawki także po to, aby w razie konieczności ich wyrzucenia, mogły one zostać poddane pełnemu recyklingowi. Ich zepsucie jest jednak mało prawdopodobne z racji tego, że drewno jest materiałem bardzo trwałym. Kiedy plastikowa zabawka już dawno by pękła, drewno zwykle ulega jedynie zarysowaniu. Dlatego, zamiast wyrzucać zabawkę, lepiej podarować ją komuś, aby mogła sprawiać radość nawet kilku pokoleniom.

Czy drewniane zabawki są bezpieczne dla dziecka?

Obecne drewniane zabawki wykonane są ze szlifowanego drewna, które jest gładkie i pomalowane przy pomocy ekologicznych, naturalnych farb. Drewno jest materiałem naturalnym, ciepłym, neutralnym w dotyku, dlatego też często zabawa wykonanymi z niego zabawkami jest dla dziecka przyjemniejsza i bardziej bezpieczna niż wykonanymi z jego największego konkurenta – plastiku.

Czy drewniane zabawki muszą być nudne?

Wielu osobom drewniane zabawki kojarzą się wyłącznie z klockami lub ewentualnie puzzlami. Oczywiście ten typ jest najchętniej kupowany przez rodziców, jednak coraz bardziej popularne stają się drewniane zabawki kreatywne takie jak gry zręcznościowe, drewniane tory samochodowe, czy domki dla lalek. W gąszczu propozycji dostępne są również takie dzięki którym dziecko rozwija umiejętności. Za przykład może posłużyć sznurowanie butów baletnicy. Maluch ćwiczy precyzję, skupienie i cierpliwość, ale także może nauczyć się wiązać buty. Gry zręcznościowe uczą dziecko refleksu, a drewniane wieże do układania to solidny trening cierpliwości, logicznego myślenia i precyzji. Dlatego drewniane zabawki nie muszą być nudne, są obecnie dostępne w wielu formach i każde dziecko, bez względu na wiek z pewnością znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. One nie tylko bawią, ale i uczą.

Dodaj komentarz