Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Dzieci z atopowym zapaleniem skóry wymagają szczególnych starań ze strony rodziców. By nie zaostrzać przebiegu choroby i oszczędzić latorośli niepotrzebnych cierpień, należy stosować się do paru zaleceń, o których mowa poniżej.

Atopowe zapalenie skóry – czym jest?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym schorzeniem o podłożu alergicznym. Według oficjalnych szacunków dotyka ono 20% wszystkich dzieci. Medycyna nie poznała jeszcze dokładnych przyczyn tej choroby. Pewne jest tylko to, że wiąże się ona z niedomaganiami spowodowanymi wadliwym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Atopowe zapalenie skóry jest przypadłością dziedziczną – wystarczy, że jedno z rodziców na nią chorowało, by stała się ona również udziałem dziecka. Nie jest to konieczne, ale bardzo prawdopodobne (prawdopodobieństwo zwiększa się, gdy na AZS choruje oboje rodziców).

Objawy atopowego zapalenia skóry

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów AZS jest sucha skóra oraz silny, dokuczliwy świąd. Przebieg choroby zwykło się dzielić na 3 odrębne fazy. Pierwsza może się rozpocząć już w 3. miesiącu życia. Znamienna dla tego okresu jest wysypka grudkowo-pęcherzykowa oraz rumień. Częściami ciała najbardziej narażonymi na wystąpienie tej dolegliwości są policzki oraz skóra głowy. Druga faza obejmuje okres od 3. do 12. roku życia. W tym okresie można zaobserwować zmiany skórne pojawiające się najczęściej pod kolanami oraz w zgięciach łokci, jak również na rękach i stopach. Skóra w tych miejscach staje się zgrubiała i szorstka. Faza trzecia następuje z reguły po ukończeniu 12. roku życia. Skóra wykazuje wówczas tendencję do zgrubienia, a także intensywnego czerwienienia się w sytuacjach stresowych.

Jak sobie radzić z AZS?

Alergie skórne u dzieci zobowiązują do przestrzegania kilku elementarnych zasad:

  • Natłuszczaj skórę swojego dziecka emolientem. Jest to preparat wytwarzający na skórze film lipidowy, zapobiegający nadmiernej utracie wody, a także wzmacniający barierę lipidową skóry.
  • Kąp dziecko maksymalnie raz dziennie przez 15 minut w wodzie z dodatkiem emolientu.
  • Krótko obcinaj mu paznokcie.
  • Kupuj mu przewiewną odzież w jasnych kolorach (niektóre barwniki do farbowania tkanin mogą mieć działanie alergiczne).
  • Ubrania pierz w hipoalergicznym proszku niezawierającym szkodliwych dla skóry detergentów. Nie zapomnij o dokładnym płukaniu!
  • Stosuj medykamenty przepisane przez lekarza.

alergie azs atopowe zapalenie skóry