ABC sprzątania domu, w którym mieszka alergik

Alergicy nie mają łatwo. To, co dla organizmów innych ludzi jest obojętne, dla nich może stać się przeszkodzą nie do przezwyciężenia. Problemy z alergią uwyraźniają się zwłaszcza w czasie domowych porządków. Jak dbać o czystość w mieszkaniu, w którym mieszka alergik?

Ekologia przede wszystkim

Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że różnego rodzaju chemiczne detergenty zawierają substancje, które mogą być szkodliwe dla alergików. Dlatego też o wiele lepiej jest zaopatrzyć się w ekologiczne środki czystości, które mają tę zaletę, że są całkowicie bezpieczne i nie stwarzają ryzyka żadnych alergicznych powikłań. Np. płyny i rozpylacze służące utrzymaniu czystości w łazience można z powodzeniem zastąpić roztworem stanowiącym połączenie sody z wodą. Nakłada się go na zabrudzone powierzchnie, by po kilku minutach wyszorować je i przetrzeć. Jeśli chcemy uporać się z kamieniem i rdzą, możemy sięgnąć po ocet i kwas cytrynowy. Są to środki idealne do czyszczenia brodzika czy kabiny prysznicowej.

Kurz – wróg nr 1

Alergicy na ogół źle znoszą kontakt z kurzem. Dlatego też w ich domach nie powinno być zbyt wielu rzeczy, które łatwo się kurzą i są siedliskiem roztoczy. Im częstsze i bardziej dokładne sprzątanie, tym lepiej dla alergika. O ile wszelkie zaniedbania w tym względzie, jeśli oczywiście nie przekraczają stosownej miary, pozostają bez zauważalnego wpływu na organizm osoby zdrowej, o tyle dla alergika mogą stać się przyczyną dokuczliwych problemów. Dlatego też jeśli już sprzątamy, róbmy to porządnie – nie omijajmy żadnych zakamarków, w których kurz mógłby się zagnieździć. Nie zagradzajmy sobie dostępu do miejsc szczególnie narażonych na brud, nie kupujmy kolubryniastych szaf, które trudno byłoby przesunąć w razie potrzeby. Masywne meble mogą stać się naszym nieprzyjacielem w walce o czystość.

Najlepiej na czas sprzątania wyprosić alergika z domu. Spacer z całą pewnością wyjdzie mu na zdrowie. Jeśli jednak z jakichś powodów musimy się liczyć z jego obecnością, powinniśmy zastosować się do kilku żelaznych zasad. Po pierwsze, warto zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA, który wychwyci wszystkie groźne dla alergika drobiny. Po drugie, ścierajmy kurz z mebli i innych sprzętów wilgotną ściereczką (najlepiej z mikrofibry). Po trzecie, poduszki, pościele itp. powinno się trzepać na zewnątrz mieszkania (na balkonie, przy trzepaku). Po czwarte, warto je co jakiś czas przewietrzać, zwłaszcza jeśli za oknem mamy ujemną temperaturę. Mróz zabija niebezpieczne dla alergika roztocza.

Pranie

Niektórzy alergicy uczuleni są na składniki zwykłych proszków do prania. Aby uniknąć groźnych nieraz następstw prania odzieży, kołdry itp. w proszku potencjalnie niebezpiecznym dla skóry alergika, należy poszukać jakiegoś substytutu, zwłaszcza jeśli alergikiem jest dziecko. Proszki dla dzieci chorujących na alergię można kupić chociażby w internecie po bardzo przystępnych cenach.

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże ci utrzymać w domu czystość bez narażania siebie bądź innej osoby dzielącej z tobą mieszkanie na różne przykre dolegliwości. Alergia nie musi być przeszkodą w sprzątaniu, wystarczy stosować się do opisanych powyżej zasad.