Nieoczywisty, a bardzo ważny składnik w diecie rocznego dziecka

Dieta dla dziecka

Dieta roczniaka jest już urozmaicona, jednak nie może w niej zabraknąć miejsca dla jednego, bardzo ważnego składnika. Chodzi o mleko, będące bogatym źródłem ważnych składników odżywczych, których dziecko potrzebuje nawet kilka razy więcej niż dorosły. Czy wiesz, jakich?

Dlaczego mleko jest nadal ważne w diecie?

Przez 12 miesięcy pokarm mamy był podstawą diety niemowlęcia. Zgodnie z opinią ekspertów karmienie piersią powinno być kontynuowane także w drugim roku życia dziecka – tak długo, jak chce tego mama i maluch. Dodatkowo po 1. urodzinach dziecko powinno otrzymywać dwie porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i porcję produktów mlecznych[1]. Dzięki tym produktom do młodego organizmu dostarczane są wapń oraz witamina D, niezbędne do budowy mocnych kości i zębów. Ponadto pochodząca z mleka laktoza, czyli cukier mleczny, jest dla malucha dobrym źródłem energii, a dodatkowo ułatwia wchłanianie wapnia[2].

PRAWDA CZY FAŁSZ?

Po skończeniu roczku dziecko potrzebuje coraz mniej składników odżywczych.

FAŁSZ. Aby prawidłowo się rozwijać i uczyć się nowych umiejętności, małe dziecko nadal potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety i dostarczanych z nią wielu składników odżywczych. Choć jego brzuszek jest malutki, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż osoba dorosła[3]– taki niewielki, a tak wiele potrzebuje!

Mleko mamy, mleko krowie czy modyfikowane?

Nawet jeśli karmisz roczniaka piersią, pamiętaj, że Twój pokarm nie zaspokaja już w pełni wszystkich potrzeb dziecka. To dlatego niezbędne jest włączenie do jego diety wartościowych przetworów mlecznych i posiłków na bazie mleka. Jeśli dziecko nie lubi pić mleka, warto przyrządzać potrawy z jego dodatkiem lub zadbać, aby otrzymywało odpowiednią ilość białka i wapnia wraz z innymi produktami, np. jogurtem, serem czy kefirem. Należy pamiętać także o tym, że organizm małego dziecka jest szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór, ale również na nadmiar składników odżywczych, w tym białka czy nasyconych kwasów tłuszczowych. Przykładowo nadmiar białka w organizmie malucha obciąża jego nerki i wątrobę oraz zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości cukrzycy czy otyłości[4]. W diecie roczniaka ilość mleka nie powinna przekraczać 500 ml dziennie[5].

U wielu dzieci podawanie mleka modyfikowanego może okazać się korzystne, w szczególności, jeśli maluch nie otrzymuje odpowiednich ilości żelaza z takich produktów, jak np. mięso. Przykładowo już dwa kubki Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert[6] dziennie pomagają uzupełnić dietę rocznego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Dostarczają: 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo, 80% zalecanej dziennej dawki suplementacji witaminą D, 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[7].

Czy znasz…

…Modelowy talerz żywieniowy, opracowany przez Instytut Matki i Dziecka?

Pokazuje on, ile porcji konkretnych produktów powinno się znaleźć w codziennym jadłospisie dziecka w wieku 1-3 lat. Zgodnie z opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka Modelowym talerzem żywieniowym w codziennym menu dziecka po 1. roku życia powinny być obecne 2 porcje mleka w tym również mleko modyfikowane oraz 1 porcja produktów mlecznych takich jak sery czy jogurty[8].

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Dodaj komentarz