Kilka słów o warzywach w diecie niemowlaka

warzywa w diecie

Warzywa to ważny element diety niemowlaka. Pozwalają one dostarczyć wielu cennych składników odżywczych, których ciężko dostarczyć w innej formie. Odpowiednio przygotowane i dobrane warzywa są niezbędne w diecie każdego dziecka.

Kiedy powinno się wprowadzić warzywa do diety dziecka?

Schemat żywienia niemowląt zakłada wprowadzanie pokarmów stałych w okolicach 5 miesiąca życia, a dokładniej pomiędzy 17 a 26 jego tygodniem. Warzywa są pierwszym elementem rozszerzania diety dziecka. Pierwsze podawane warzywa powinny być ugotowane i odpowiednio rozdrobnione, tak aby maluch nie miał problemów z ich spożyciem. Dopiero w okolicach 9 miesiąca życia można wprowadzić do diety dziecka warzywa pokrojone na drobno lub rozgniecione widelcem. Ma to pozytywny wpływ na naukę gryzienia, przeżuwania, a także rozwój uzębienia. Istotne jest również to, żeby warzywa znalazły się w jadłospisie przed owocami.

Jakie warzywa należy wprowadzić do diety niemowlaka?

  • Marchew sprawdzi się idealnie jako jedno z pierwszych warzyw, które maluch pozna. Dzięki zawartemu w niej beta-karotenowi ma ona pozytywny wpływ na wzrok dziecka. Dodatkowo marchew należy wprowadzić do diety dziecka w przypadku biegunki.
  • Buraki, choć nie są bombą witaminową, to zawierają pierwiastki takie jak żelazo, wapń i magnez. Burak dzięki swoim właściwościom wpływa na funkcje krwiotwórcze, dzięki czemu jest bardzo pomocny w walce z anemią.
  • Brokuł i kalafior, to warzywa, które po obróbce termicznej są podatne na zmianę konsystencji. Przecier z brokuła dzięki swojej konsystencji może być używany jako substytut mleka, co może wpłynąć na nawyki dziecka związane z jedzeniem.

Najważniejsza jest jakość warzyw i przygotowanych z nich potraw

Warzywne dania wprowadzane do diety dziecka warto przygotowywać własnoręcznie. Daje to stuprocentową pewność co do tego, że konsystencja i skład są bezpieczne dla malucha. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość dobieranych warzyw. Należy kierować się wyborem najbardziej naturalnych składników, które miały możliwie najmniej styczności z różnorakimi chemikaliami. W przypadku korzystania z kupnych przecierów warto zwracać uwagę na skład. Firmy przygotowujące tego typu gotowe dania dokładają jednak wszelkich starań, by były to produkty najwyższej jakości.

Wprowadzenie warzyw do diety dziecka może być dla niego początkiem wspaniałej przygody związanej z odkrywaniem świata smaków i tekstur. Odpowiednio dobrane i przygotowane na pewno zasmakują każdemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *