Sezon komunijny rozpoczyna się w maju i trwa nawet do połowy czerwca, dlatego to ostatni moment na wręczanie zaproszeń na tę ważną uroczystość. W sklepach papierniczych dostępne są gotowe wzory, jednak stawiając na ręcznie wykonywane zaproszenia, warto zamówić je z większym wyprzedzeniem.
Zaproszenia komunijne handmade
Branża handmade rozkwita, dotyczy to między innymi produkcji kartek okolicznościowych, czy zaproszeń na różne uroczystości. W celu zakupu pięknie wykonanych produktów warto odwiedzić portal Artyferia.pl, gdzie zgromadzonych jest mnóstwo prac polskich rękodzielników. Zainteresowaniem cieszą się obecnie głównie zaproszenia na komunię, które wręcza się najbliższym osobom. Są to dziadkowie, chrzestni, wujkowie, ciocie – wszyscy, którzy z ogromną przyjemnością będą towarzyszyli dziecku w tym ważnym dniu. Zaproszenia na komunię powinno się zamówić niezwłocznie po poznaniu daty i godziny uroczystości, a także miejsca zorganizowania przyjęcia. Najważniejszą kwestią jest pomysłowość i staranność wykonania wszystkich zaproszeń, często praktykuje się wybór kilku wzorów. Zaletą ręcznie wykonywanych produktów tego typu jest możliwość dopasowania każdego szczegółu do okazji, mile widziany jest motyw komunijny. Liczy się ponadto jakość papieru, na którym drukowane jest zaproszenie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy niektóre mają być wysłane pocztą. W środku muszą znaleźć się przede wszystkim dane dziecka, czyli imię i nazwisko, ewentualnie dopisek „z rodzicami”. Kolejną informacją, którą muszą zawierać zaproszenia na komunię jest imię i nazwisko gościa.
Co jeszcze powinny zawierać zaproszenia komunijne?
Zaproszenia na komunię muszą być idealne pod każdym względem, ponieważ świadczą o szacunku do gości. Nie można zapomnieć o jasnym wskazaniu, czy dana osoba jest zapraszana wyłącznie na uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, czy może też na przyjęcie po niej. W tym drugim przypadku należy wskazać pełną nazwę, adres lokalu, miejsca zamieszkania, czy innej lokalizacji, gdzie ma odbyć się obiad. Obowiązkowe jest jak najbardziej określenie adresu i pełnej nazwy Kościoła, w którym dziecko przyjmie sakrament. Często w zaproszeniach umieszcza się prośbę o potwierdzenie przybycia do określonego z góry terminu. Element ten nie jest konieczny, ale na pewno ułatwia organizację obiadu po uroczystości. Wszystkie powyższe części zaproszeń komunijnych trzeba przekazać osobie wykonującej zaproszenia komunijne, na przykład twórcy na stronie Artyferia.pl. Dodatkowo wybrać należy konkretny wzór, ewentualnie zapytać o możliwość wprowadzenia zmian zgodnych z własną wizją. Każdy rękodzielnik z góry określa termin realizacji zamówienia, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt i odpowiednio wcześnie dokonać wyboru. Generalnie nie ma określonego terminu, kiedy wypada rozpocząć wręczanie zaproszeń. Najbliższą rodzinę można nieoficjalnie poinformować na samym początku, natomiast oficjalne zaproszenia zazwyczaj rozdaje się na około 4-6 tygodni przed uroczystością. Jest to wystarczający czas do przygotowania się na taką okoliczność.