W dzisiejszych czasach wszyscy żyją w nieustającym pędzie i nie mają czasu na poświęcenie odpowiedniej ilości czasu swoim bliskim. Problem nie dotyczy tylko dorosłych, ale także dzieci, które po powrocie ze szkoły muszą stawić czoła obowiązkom jakie stawia przed nimi system edukacji. Wspólny posiłek może być zatem jedyną formą rodzinnej integracji.
Spożywanie wspólnego posiłku może być jedyną wspólną czynnością w ciągu dnia
W wyniku codziennej bieganiny członkowie rodziny mijają się i nie mają czasu dla siebie. Brak możliwości rozmowy często odbija się na relacjach na linii rodzic-dziecko i prowadzi do wielu problemów i nieporozumień. Chwila wspólnego posiłku może stanowić pole do poruszenia ważnych kwestii, do opowiedzenia sobie o przebiegu dnia, to właśnie wykorzystanie tej chwili rodzinnej integracji może być jedynym momentem w ciągu dnia, kiedy dziecko może zwierzyć się rodzicowi ze swoich problemów. Warto zorganizować czas w taki sposób, aby w codziennym grafiku znalazła się choćby krótka chwila na konsumpcję i rozmowę.
Warto zaprosić wszystkich domowników do kuchni
Nawet w czasie dni wolnych, każdy stara się zrelaksować po okresie wytężonej pracy i zorganizować sobie chwilę dla siebie. Przygotowywanie posiłku często jest czasochłonne i odbiera czas osobie, która się tym zajmuje. Dzięki zaangażowaniu pozostałych domowników można zmienić czas przygotowywania potrawy w dobrą wspólną zabawę i znaleźć w tym miejscu czas na krótką rozmowę. Często taka forma spędzania czasu może odbudować nadwątloną nić relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicem, co sprawi, że dziecko chętniej się otworzy i opowie więcej niż w trakcie przelotnej wymiany zdań.
Odizoluj się na chwilę od czynników rozpraszających
Kiedy już uda się zasiąść wspólnie przy stole warto jest zadbać o atmosferę. Rodzinny obiad, który będzie spożywany z nosem w telefonie lub z oczami wpatrującymi się ślepo w ekran telewizora będzie miał taki sam efekt, jak zjedzenie w samotności. Dobrym pomysłem będzie porzucenie na ten krótki moment telefonów i telewizora. Przygotowanie przestrzeni do wymiany zdań jest bardzo istotne. Cisza bywa niezręczna, więc nawet zbuntowany nastolatek może okazać się zaangażowanym rozmówcą, kiedy zechce przerwać długie minuty ciszy.
Gotowanie i konsumowanie posiłków ma właściwości integracyjne, jest to wiadome od dziesiątek lat, kiedy to uczty były codziennym rytuałem, a wielkim wydarzeniem. W dobie oddalania się od siebie warto zatroszczyć się, by wspólny posiłek był chwilą poświęconą rodzinie.